Prisma
Prisma is a compact, mobile stool for short work sessions - without compromising on ergonomics. The round, comfortable seat and small footrest provide great freedom of movement and make the stool easy to roll aside when space is needed.
Configure your Prisma
Color samples
452,00€
Convenient and secure payment
Description
Features:
- A round, comfortable seat in a compact design.
- A small cutout that frees up space and provides greater freedom of movement.
- Lightweight construction that makes the stool easy to move.
- Easy height adjustment via a lever under the seat.
- You work in short shifts and need to be able to move around quickly.
- I want a compact, easy-to-place stool that frees up counter space.
- Looking for ergonomic comfort and support in a discreet and flexible design.
Specifications
Facts
| Seat height | 46–86 cm |
| Seat diameter | 34 cm |
| Accelerator pedal options | 3 |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Adjustable seat |
No |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 8 kg |
| Maximum load | 130 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Swing Armrest | Armrests that can also be used as back and abdominal supports. Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 46–66 cm | 51–60 cm |
| 160–175 cm | 4C | 54–73 cm (Standard) | 59–73 cm |
| > 175 cm | 4A | 60–86 cm | 65–86 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!










