Lite Core+
Lite Core+ har en mindre sits utan sömmar som är lätt att desinficera och stödjer ryggradens naturliga S-kurva. Det höga, aktiva sittandet främjar cirkulation och rörlighet, medan Core+-ryggstödet ger omslutande stöd i svank och ländrygg. Kan kombineras med fotreglage för handsfri höjdjustering.
Konfigurera din Lite Core+
Färgprover
8 092,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
Sadelstolen Lite Core+ kombinerar den kompakta och hygieniska Lite-sadeln med det omslutande Core+-ryggstödet, vilket ger extra stabilitet för svank och ländrygg. Den mindre, sömlösa sitsen är enkel att desinficera och den smalare designen hjälper dig att bibehålla en god hållning.
Det höga, aktiva sittandet öppnar höftvinkeln, kan förbättra blodcirkulationen och minskar statisk belastning. Samtidigt tar den kompakta konstruktionen liten plats och ger stor rörelsefrihet nära arbetsytan.
Med den framåtlutande sitsen kan du finjustera bäckenvinkeln för optimal sittposition. Stolen är utrustad med en tvåspaksmekanism och lamellfjädrar. Reglagen är placerade under sitsen för enkel justering av sitthöjd och sittvinkel. Sitsvinkeln kan justeras upp till 15°.
- Sitter högt och vill ha extra ryggstöd.
- Vill ha en hygienisk, smidig sadelstol som är lätt att rengöra.
- Arbetar aktivt och vill kunna växla sittvinkel snabbt och med stor rörelsefrihet.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 49-89cm |
| Sitsens djup och bredd | 31x39cm |
| Ryggens höjd och bredd |
18x34cm |
| Gaspelaralternativ | 3 |
| Standardhjul |
65mm |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Justerbar sits |
Ja, 15˚ |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 8 kg |
| Max belastning | 130 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd | Sitthöjd med SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49-63 cm | 55-62 cm |
| 160-175 cm | 4C | 56-75 cm (Standard) | 62-75 cm |
| > 175 cm | 4A | 63-89 cm | 68-89 cm |
Material
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!











