Lite Core+
Lite Core+ has a smaller, easy-to-disinfect, seamless seat that supports the natural S-curve of the spine. The high, active seating promotes circulation and mobility, while the Core+ backrest provides wraparound lumbar support. Can be combined with foot controls for hands-free height adjustment.
Configure your Lite Core+
Color samples
918,00€
Convenient and secure payment
Description
The Lite Core+ saddle chair combines the compact and hygienic Lite saddle with the supportive Core+ backrest, providing extra stability for the lower back and lumbar region. The smaller, seamless seat is easy to disinfect, and the narrower design helps you maintain good posture.
The high, active seating position opens up the hip angle, can improve blood circulation, and reduces static strain. At the same time, the compact design takes up little space and provides great freedom of movement near the work surface.
The forward-tilting seat allows you to fine-tune the pelvic angle for an optimal sitting position. The chair is equipped with a two-lever mechanism and leaf springs. The controls are located under the seat for easy adjustment of seat height and angle. The seat angle can be adjusted up to 15°.
- I sit high and want extra back support.
- Want a hygienic, flexible saddle seat that is easy to clean.
- Works actively and wants to be able to adjust their sitting position quickly and with great freedom of movement.
Specifications
Facts
| Seat height | 49–89 cm |
| Seat depth and width | 31 x 39 cm |
| Height and width of the back |
18 x 34 cm |
| Accelerator pedal options | 3 |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 8 kg |
| Maximum load | 130 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49–63 cm | 55–62 cm |
| 160–175 cm | 4C | 56–75 cm (Standard) | 62–75 cm |
| > 175 cm | 4A | 63–89 cm | 68–89 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











