Lite Mini
The Lite Mini has a smaller, seamless seat that is easy to sanitize and supports the natural S-curve of the spine. The high, active seating promotes circulation and mobility, while the Mini backrest provides discreet lumbar support and extra lateral freedom. Can be combined with foot controls for hands-free height adjustment.
Configure your Lite Mini
Color samples
918,00€
Convenient and secure payment
Description
The Lite Mini saddle chair builds on the Lite’s compact and hygienic ergonomics and is complemented by the Mini backrest, a slightly smaller backrest that provides gentle support for the lower back without restricting freedom of movement. The smaller, seamless seat is easy to disinfect, and the narrower design helps you maintain good posture.
The high, active seating position opens up the hip angle, can improve blood circulation, and reduces static strain. At the same time, the compact design takes up little space and provides great freedom of movement near the work surface.
The forward-tilting seat allows you to fine-tune the pelvic angle for an optimal sitting position. The chair is equipped with a four-lever mechanism and leaf springs. The controls are located under the seat for easy adjustment of seat height and angle. The seat angle can be adjusted up to 15°.
- Promotes a natural, upright posture thanks to the forward-leaning saddle seat.
- Opens up the hip angle and can reduce strain on the back and lower back.
- Encourages active sitting and variety in working positions.
- Can improve blood circulation and reduce tension in muscles and joints.
- The mini backrest provides gentle support for the lower back without restricting freedom of movement.
- The compact design allows for great freedom of movement close to the work surface.
- The adjustable seat angle allows you to adjust the position of the seat for optimal ergonomics.
- A stable and comfortable sitting position with even weight distribution between the feet, thighs, and seat.
- I sit high and want a hygienic and comfortable saddle chair with lumbar support.
- Works actively and wants to be able to change sitting angle quickly.
- Need compact ergonomics with great freedom of movement near the work surface.
Specifications
Facts
| Seat height | 49–89 cm |
| Seat depth and width | 31 x 39 cm |
| Height and width of the back | 16 x 32 mm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different heights |
| Standard wheels | 65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 9.5 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49–63 cm | 55–62 cm |
| 160–175 cm | 4C | 56–75 cm (Standard) | 62–75 cm |
| > 175 cm | 4A | 63–89 cm | 68–89 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











