Lite Advanced Oval
Like the Lite Advanced Oval, the Lite Advanced Oval has a smaller, slightly flatter saddle with larger front sockets and pressure-relieving zones - optimized for men, but suitable for everyone. The Oval backrest is our mid-range backrest: providing discreet lumbar support and good lateral mobility. Height and seat angle are easily adjusted; the high, active seating promotes circulation and natural posture.
Configure your Lite Advanced Oval
Color samples
1 052,00€
Convenient and secure payment
Description
The Saddle Chair The Lite Advanced Oval is designed for those who want to combine active ergonomics with flexible and comfortable lumbar support. The model is based on the ergonomic Lite Advanced saddle with a smaller seat, a larger cutout at the front, and pressure-relieving zones that reduce pressure and provide high comfort throughout the workday. The slightly flatter saddle creates a wider sitting position and gives the body freedom to move naturally, while the shape helps you maintain the spine’s natural S-curve.
The chair is complemented by the Oval backrest—a backrest that provides clear support for the lower back without restricting the upper body’s freedom of movement. The result is a stable yet dynamic sitting position that’s perfect for those who work close to their work surface and need to be able to move freely throughout the day. The high, active sitting position opens the hip angle and helps reduce static strain. The control is located under the seat for easy adjustment of height and seat angle. The seat angle is adjustable by 15º.
Ergonomic benefits:
- A smaller, slightly flatter saddle with a wider front and pressure-relieving zones—optimized for men but suitable for everyone.
- Oval backrest that provides comfortable and stable lumbar support with good freedom of movement from side to side.
- A wider seating position that promotes active and natural sitting close to the work surface.
- A high, ergonomic seating position that encourages movement and reduces stiffness.
- Easy adjustment of height and seat angle using the controls under the seat.
- Compact and easy-to-maneuver design that fits even in smaller workspaces.
- I want an active, high-backed seat with a wider seating position and plenty of freedom of movement.
- I prefer a backrest that provides firm support for the lower back without restricting the upper body.
- Looking for a compact and ergonomic chair that’s easy to adjust throughout the workday.
Specifications
Facts
| Seat height | 48–88 cm |
| Seat depth and width | 34 x 39 cm |
| Height and width of the back | 19×33 cm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different heights |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 11.5 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 48–62 cm | 53–62 cm |
| 160–175 cm | 4C | 56–75 cm (Standard) | 61–75 cm |
| > 175 cm | 4A | 62–88 cm | 67–88 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











