Relief Balance
Relief Balance is a balance saddle chair with a 360° movable, heart-shaped seat that promotes active sitting, trains the core and relieves pressure on the spine. It reduces pressure on the discs, pelvic floor and tailbone and helps you achieve a natural posture with an open hip angle - in a compact, easy-to-maneuver format.
Set up your Relief Balance
Color samples
613,00€
Convenient and secure payment
Description
Ergonomic benefits:
- A 360° swivel seat that encourages active sitting and continuous engagement of the core muscles.
- Can help relieve pressure on the spine, discs, pelvic floor, and coccyx.
- An open hip angle promotes natural posture and improved blood circulation.
- An active sitting position can reduce static strain and help prevent stiffness during long work shifts.
- Want to prevent back problems while improving core stability during the workday.
- Looking for an active, ergonomic seating solution that helps you stay focused and energized.
- You work in confined spaces and need a compact, easy-to-maneuver sit-stand chair.
Specifications
Facts
| Seat height | 53 x 93 cm |
| Seat depth and width | 30 x 36 cm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different heights |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Free Float |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 7 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Swing Armrest | Armrests that can also be used as back and abdominal supports. Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 53–67 cm | 58–67 cm |
| 160–175 cm | 4C | 61–80 cm (Standard) | 66–80 cm |
| > 175 cm | 4A | 67–93 cm | 72–93 cm |
Materials
Recyclable.
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations inherent in surface materials (such as colorfastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accidents, such as tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











