Classic Advanced Core+
Classic Advanced Core+ has a wide, soft seat with a larger front outlet and pressure-relieving zones - optimized for men, but suitable for everyone. The Core+ backrest encloses the lumbar region and provides stable lumbar support. Great for working at lower heights, easy to move with larger wheels (65 mm) and quick height and seat angle adjustment.
Configure your Classic Advanced Core+
Color samples
1 073,00€
Convenient and secure payment
Description
Ergonomic benefits
- A wide, soft seat that provides even pressure distribution and high comfort during long workdays.
- Larger cutouts at the front and pressure-relieving zones help reduce pressure and increase freedom of movement.
- The Core+ backrest cradles the lower back and provides stable support for the lumbar region.
- A forward-tilted pelvis promotes an open hip angle and a natural sitting posture.
- Looking to combine soft seating comfort with extra pressure relief and stable lumbar support.
- You’ll be working at a low height and close to the work surface, so you’ll need to be able to move around easily.
- Looking for an ergonomic seating solution that can be easily adjusted throughout the workday.
Specifications
Facts
| Seat height | 49–89 cm |
| Seat depth and width | 35 x 47 cm |
| Height and width of the back | 18 x 24 cm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different heights |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 10 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49–63 cm | 54–63 cm |
| 160–175 cm | 4C | 56–75 cm (Standard) | 62–75 cm |
| > 175 cm | 4A | 63–89 cm | 68–89 cm |
Materials
made of recycled polypropylene (PP) and polyethylene (PE).
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











