Classic Advanced Mini
The Classic Advanced Mini has a wide, soft seat with larger front sockets and pressure-relieving zones for a freer working position. The Mini backrest is our smallest - providing light lumbar support and maximum lateral movement. Great for working at lower heights, easy to move with larger wheels (65 mm) and quick height and seat angle adjustment.
Configure your Classic Advanced Mini
Color samples
1 052,00€
Convenient and secure payment
Description
” type, meaning that the seat and backrest can be adjusted independently of each other.
Ergonomic benefits
- A wide, soft seat that ensures even pressure distribution and high comfort during long work shifts.
- Larger cutouts at the front and pressure-relieving zones help reduce pressure and provide greater freedom of movement.
- The mini backrest provides gentle support for the lower back while allowing maximum freedom of movement from side to side.
- A forward-tilted pelvis promotes an open hip angle and a natural sitting posture.
- I want to combine soft seating comfort with extra freedom of movement from side to side.
- You work close to the work surface and need to be able to move around easily.
- Looking for an ergonomic and finely adjustable seating solution with a discreet backrest.
Specifications
Facts
| Seat height | 49–89 cm |
| Seat depth and width | 35 x 47 cm |
| Height and width of the back | 16 x 31 cm |
| Accelerator pedal options | 3 |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 11 kg |
| Maximum load | 130 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49–63 cm | 54–63 cm |
| 160–175 cm | 4C | 57–76 cm (Standard) | 62–76 cm |
| > 175 cm | 4A | 63–89 cm | 68–89 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











