Classic Core+
The Classic Core+ has a wide, soft seat - great for working at lower heights. The Core+ backrest encloses the lumbar region and provides stable lumbar support. With larger wheels (65 mm), it's easy to move, and height/tilt is easily adjusted via the controls under the seat.
Configure your Classic Core+
Color samples
1 010,00€
Convenient and secure payment
Description
Features and functions
- Wide, soft seat for maximum comfort during long workdays.
- Larger wheels (65 mm) allow for smooth maneuvering close to the work area.
- Under-seat controls for easy adjustment of height and seat angle.
- Also available in Classic Advanced to suit both women and men.
- You work at a lower height and need to be able to move smoothly between tasks.
- Looking for a softer seat combined with stable and supportive lumbar support.
- Wants to be able to fine-tune their sitting position throughout the day for improved ergonomics and comfort.
Specifications
Facts
| Seat height | 49–89 cm |
| Seat depth and width | 35 x 47 cm |
| Height and width of the back | 18 x 34 cm |
| Accelerator pedal options | 3 |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 9 kg |
| Maximum load | 130 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Swing Armrest | Armrests that can also be used as back and abdominal supports. Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49–63 cm | 55–63 cm |
| 160–175 cm | 4C | 57–76 cm (Standard) | 62–76 cm |
| > 175 cm | 4A | 63–89 cm | 68–89 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!










