Classic Mini
The Classic Mini has a wide, soft seat - great for working at lower heights. The small backrest provides light lumbar support and maximum lateral movement. Height and seat angle are easily adjusted via the controls under the seat.
Configure your Classic Mini
Color samples
1 052,00€
Convenient and secure payment
Description
Ergonomic benefits:
- Wide, soft seat for maximum comfort during long work shifts.
- A smaller backrest that provides greater freedom of movement from side to side.
- Designed for working at lower heights and close to the work surface.
- Easy adjustment of height and seat angle using the controls under the seat.
- I want to combine soft seating comfort with greater freedom of movement.
- Operates at a low height and close to the work surface.
- You need to be able to easily adjust the height and seat angle throughout the day.
Specifications
Facts
| Seat height | 49–89 cm |
| Seat depth and width | 35 x 47 cm |
| Height and width of the back | 16 x 32 cm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different heights |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 10 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Swing Armrest | Armrests that can also be used as back and abdominal supports. Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49–63 cm | 54–63 cm |
| 160–175 cm | 4C | 57–76 cm (Standard) | 62–76 cm |
| > 175 cm | 4A | 63–89 cm | 68–89 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











