Relief Mini
Relief Mini is a saddle chair - now with a mini back. The soft, adjustable seat tilts forward for a more open hip angle and active sitting that trains the core. The mini backrest provides discreet lumbar support and more lateral movement - in a compact, easy-to-maneuver format.
Set up your Relief Mini
Color samples
918,00€
Convenient and secure payment
Description
Ergonomic benefits:
- The mini backrest provides light, supportive guidance for the lower back and lumbar region without restricting side-to-side movement.
- The forward-tilting seat opens up the hip angle and promotes a natural posture.
- Active sitting with micro-movements can help strengthen the core muscles and reduce stiffness.
- A pressure-relieving seat that provides comfort and relief during long work shifts.
- Compact and sleek design that provides great freedom of movement close to the work surface.
- I want to combine active ergonomics with a lightweight yet supportive lumbar support.
- Requires a high degree of freedom of movement near the work surface.
- Looking for a sleek and compact chair that’s easy to place and maneuver, even in small spaces.
Specifications
Facts
| Seat height | 49–89 cm |
| Seat depth and width | 30×36 cm |
| Height and width of the back | 16×32 cm |
| Accelerator pedal options | 3 |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 8 kg |
| Maximum load | 150 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height |
| < 160 cm | 4FH | 49–63 cm |
| 160–175 cm | 4C | 57–76 cm (Standard) |
| > 175 cm | 4A | 63–89 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!










