Classic Advanced
Classic Advanced har en bred, mjuk sits med större uttag fram och tryckavlastande zoner – optimerad för män, men passar alla. Du sitter något lägre och kan lätt förflytta dig tack vare större hjul (65 mm). Höjd och sittvinkel justeras enkelt via reglage under sitsen.
Konfigurera din Classic Advanced
Färgprover
6 788,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
Funktioner:
- Bred och mjuk sits för hög komfort under långa arbetsdagar.
- Större uttag framtill och tryckavlastande zoner för minskat tryck.
- Större hjul (65 mm) ger smidig förflyttning mellan arbetsmoment.
- Enkel justering av höjd och sittvinkel via reglage under sitsen.
- Vill ha en bred och mjuk sadelstol med extra komfort och ökad rörelsefrihet.
- Arbetar på lägre höjd och behöver kunna förflytta dig smidigt.
- Söker ergonomiskt stöd som enkelt kan finjusteras under arbetsdagen.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 49-89cm |
| Sitsens djup och bredd | 35x47cm |
| Gaspelaralternativ | 3 |
| Standardhjul |
65mm |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Justerbar sits |
Ja, 15˚ |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 9 kg |
| Max belastning | 130 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Swing | Armstöd som kan användas även som rygg- och magstöd. Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd | Sitthöjd med SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49-63 cm | 55-63 cm |
| 160-175 cm | 4C | 56-76 cm (Standard) | 62-76 cm |
| > 175 cm | 4A | 63-89 cm | 68-89 cm |
Material
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!











