Classic Advanced
The Classic Advanced has a wide, soft seat with larger front sockets and pressure-relieving zones - optimized for men, but suitable for everyone. You sit slightly lower and can move around easily thanks to larger wheels (65 mm). Height and seat angle are easily adjusted via under-seat controls.
Configure your Classic Advanced
Color samples
806,00€
Convenient and secure payment
Description
Ergonomic benefits:
- Wide, soft seat for maximum comfort during long workdays.
- Larger openings at the front and pressure-relieving zones to reduce pressure.
- Larger wheels (65 mm) make it easy to move between tasks.
- Easy adjustment of height and seat angle using the controls under the seat.
- Looking for a wide, soft saddle with extra comfort and greater freedom of movement.
- You work at lower heights and need to be able to move around easily.
- Looking for ergonomic support that can be easily adjusted throughout the workday.
Specifications
Facts
| Seat height | 49–89 cm |
| Seat depth and width | 35 x 47 cm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different heights |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 7.5 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Swing Armrest | Armrests that can also be used as back and abdominal supports. Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49–63 cm | 55–63 cm |
| 160–175 cm | 4C | 56–76 cm (Standard) | 62–76 cm |
| > 175 cm | 4A | 63–89 cm | 68–89 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











