Prisma
Prisma är en kompakt, rörlig taburett för kortare arbetsmoment – utan att ge avkall på ergonomin. Den runda, bekväma sitsen och det lilla fotkrysset ger stor rörelsefrihet och gör taburetten lätt att rulla åt sidan när ytan behöver frigöras.
Konfigurera din Prisma
Färgprover
3 699,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
Ergonomiska fördelar:
- Rund och bekväm sits i ett kompakt format.
- Litet fotkryss som frigör yta och ger ökad rörelsefrihet.
- Lätt konstruktion som gör taburetten enkel att förflytta.
- Smidig höjdjustering via reglage under sitsen.
- Arbetar i kortare intervaller och behöver kunna förflytta dig snabbt.
- Vill ha en kompakt och lättplacerad taburett som frigör arbetsyta.
- Söker ergonomisk komfort och stöd i ett diskret och flexibelt format.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 46-86cm |
| Sitsens diameter | 34cm |
| Gaspelaralternativ | Ja, 3 olika höjder |
| Standardhjul |
65mm |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Diameter fotkryss med swing | 60cm |
| Justerbar sits |
Nej |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 6,5 kg |
| Max belastning | 120 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Swing | Armstöd som kan användas även som rygg- och magstöd. Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd | Sitthöjd med SWING |
| < 160 cm | 4FH | 46-66 cm | 51-60 cm |
| 160-175 cm | 4C | 54-73 cm (Standard) | 59-73 cm |
| > 175 cm | 4A | 60-86 cm | 65-86 cm |
Material
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!










