Prisma Mini
Konfigurera din Prisma Mini
Färgprover
5 765,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
Prisma Mini är utvecklad för dig som växlar mellan olika arbetsmoment och behöver en smidig och lättplacerad taburett nära arbetsytan. Den bekväma runda sitsen har en stilren och minimalistisk design och vilar på ett litet fotkryss som tar minimalt med plats, vilket ger stor rörelsefrihet även i trånga eller dynamiska miljöer. Höjden justeras enkelt via reglage under sitsen och den låga vikten gör taburetten lätt att flytta mellan olika arbetsstationer.
Mini-ryggstödet ger avlastning för svank och ländrygg under längre arbetspass.
Stolen har tvåspaks mekanism med lamellfjädrar. Reglaget sitter under sitsen för enkel justering av höjd och sittvinkel. Sitsvinkeln är justerbar 15°.
Ergonomiska fördelar:
- Rund och bekväm sits i ett kompakt format.
- Litet fotkryss som frigör yta och ger ökad rörelsefrihet.
- Låg vikt som gör taburetten enkel att flytta mellan arbetsstationer.
- Svankstöd som ger ökad rörelsefrihet.
- Arbetar i kortare intervaller och behöver snabb förflyttning.
- Vill ha kompakt ergonomi utan att kompromissa med komforten.
- Söker en diskret och lättplacerad lösning som frigör yta kring arbetsplatsen.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 46-86cm |
| Sitsens diameter | 34cm |
| Ryggens höjd och bredd | 16x32cm |
| Gaspelaralternativ | Ja, 3 olika höjder |
| Standardhjul |
65mm |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Diameter fotkryss med swing | 60cm |
| Justerbar sits |
Ja, 15˚ |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 9 kg |
| Max belastning | 120 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd | Sitthöjd med SWING |
| < 160 cm | 4FH | 46-60 cm | 51-60 cm |
| 160-175 cm | 4C | 54-73 cm (Standard) | 59-73 cm |
| > 175 cm | 4A | 60-86 cm | 65-86 cm |
Material
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!











