Classic
Sadelstolen Classic har en bred, mjuk sits som ger bekväm avlastning – bra vid arbeten på lägre höjd. Med större hjul (65 mm) är den lätt att förflytta, och du justerar sittvinkel och sitthöjd snabbt för att variera din arbetsställning. Passar både kvinnor och män.
Konfigurera din Classic
Färgprover
6 261,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
- Den generöst utformade sitsen ger en mjuk, stabil och bekväm sittkänsla under längre arbetspass.
- Sadelns form stödjer en mer naturlig bäckenvinkel som uppmuntrar en upprätt och avslappnad hållning.
- Kan avlasta rygg och diskar genom att minska statisk belastning vid långvarigt sittande.
- Den lägre sittpositionen gör stolen särskilt lämpad för arbete där man behöver komma nära arbetsytan.
- Justerbar sits och enkel mekanik gör det smidigt att anpassa stolen efter varierande arbetsuppgifter.
- Vill ha en mjuk och rymlig sadelstol med hög komfort.
- Arbetar på lägre höjd och behöver en ergonomisk sittlösning med stor rörelsefrihet.
- Söker en stol som kombinerar aktiv ergonomi, enkel förflyttning och flexibel justering under arbetsdagen.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 49-89cm |
| Sitsens djup och bredd | 35x47cm |
| Gaspelaralternativ | Ja, 3 olika höjder |
| Standardhjul |
65mm |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Diameter fotkryss med swing | 60cm |
| Justerbar sits |
Ja, 15˚ |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 7,5 kg |
| Max belastning | 120 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Swing | Armstöd som kan användas även som rygg- och magstöd. Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd | Sitthöjd med SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49-63 cm | 54-63 cm |
| 160-175 cm | 4C | 56-75 cm (Standard) | 61-75 cm |
| > 175 cm | 4A | 63-89 cm | 68-89 cm |
Material
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!











