Classic Advanced Core+
Classic Advanced Core+ har en bred, mjuk sits med större uttag fram och tryckavlastande zoner – optimerad för män, men passar alla. Core+-ryggstödet omsluter svanken och ger stabilt ländryggsstöd. Bra vid arbete på lägre höjd, lätt att förflytta med större hjul (65 mm) och snabb justering av höjd och sittvinkel.
Konfigurera din Classic Advanced Core+
Färgprover
8 593,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
Ergonomiska fördelar
- Bred och mjuk sits som ger jämn tryckfördelning och hög komfort under långa arbetsdagar.
- Större uttag framtill och tryckavlastande zoner bidrar till minskat tryck och ökad rörelsefrihet.
- Core+-ryggstödet omsluter svanken och ger stabil avlastning för ländryggen.
- Framåttippat bäcken främjar en öppen höftvinkel och en naturlig sittställning.
- Vill kombinera mjuk sittkomfort med extra tryckavlastning och stabilt ländstöd.
- Arbetar lågt och nära arbetsytan och behöver kunna förflytta dig smidigt.
- Söker en ergonomisk sittlösning som enkelt kan finjusteras under arbetsdagen.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 49-89 cm |
| Sitsens djup och bredd | 35×47 cm |
| Ryggens höjd och bredd | 18×24 cm |
| Gaspelaralternativ | 3 |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Justerbar sits |
Ja, 15˚ |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 11 kg |
| Max belastning | 130 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd |
| < 160 cm | 4FH | 49-63 cm |
| 160-175 cm | 4C | 56-75 cm (Standard) |
| > 175 cm | 4A | 63-89 cm |
Material
av återvunnen polypropylen (PP) och polyeten (PE).
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!











