Statera XL taburett
Statera XL Stool is flexible and lightweight with a wider seat for extra comfort and stability. Useful for varying working positions and provides natural relief for hips and lower back. Available with backrest, as well as optional footrests and wheels for different floors.
Customize your Statera XL stool
Color samples
733,00€
Convenient and secure payment
Description
The Statera XL Stool is designed for those who want the same agility and flexibility as a classic stool, but with added comfort and more seating space. Its lightweight and compact design makes it easy to roll, move, and adjust between different tasks, even in tight and dynamic environments such as clinics, laboratories, studios, or reception areas.
The XL model features a wider seat that provides greater support and comfort without restricting freedom of movement. The seat is designed to effectively relieve pressure without putting strain on the thighs or hips. The angle of the seat opens the pelvis and creates a more natural sitting position that can improve blood circulation, facilitate clear airways, and reduce static tension in the back, neck, and shoulders. The result is a relaxed yet stable sitting position where the upper body is held in natural balance.
The Statera XL Stool is just as suitable for short periods of sitting as it is for those who alternate between standing and sitting throughout the day. For added comfort, the model can also be equipped with a discreet backrest that provides gentle lumbar support without restricting your freedom of movement.
It features a two-lever mechanism with leaf springs. The control is located under the seat for easy adjustment of height and seat angle. The seat angle is adjustable by 15 degrees.
Ergonomic benefits:
- Wider seat with effective pressure relief for the thighs and hips.
- A seat angle that opens the pelvis and promotes natural posture and better circulation.
- Often switches between different tasks and needs a flexible and lightweight seating solution.
- I want a stool with extra comfort and a larger seat.
- Used in environments where quick movement and smooth maneuvering are essential.
- I want to combine active ergonomics with pressure relief and a natural posture.
- I would like the option of additional back support for longer shifts.
Specifications
Facts
| Seat height | 46–86 cm |
| Seat depth and width | 41×44 cm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different heights |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 12 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Swing Armrest | Armrests that can also be used as back and abdominal supports. Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 46–60 cm | 51–60 cm |
| 160–175 cm | 4C | 54–73 cm (Standard) | 59–73 cm |
| > 175 cm | 4A | 60–86 cm | 65–88 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations inherent in surface materials (such as colorfastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accidents, such as tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!










