Statera XL Core+
The Statera XL Core+ combines the comfort of a traditional chair with the ergonomic posture of a saddle chair. The wider seat provides extra stability and freedom of movement, while the wrap-around Core+ backrest provides lumbar support throughout the working day.
Configure your Statera XL Core+
Color samples
918,00€
Convenient and secure payment
Description
Statera features a two-lever mechanism with disc springs. The control is located under the seat for easy adjustment of height and seat angle. The seat angle is adjustable by 15 degrees.
Features:
- Wide seat with effective pressure relief for the thighs and hips.
- A seat angle that opens the pelvis and promotes natural posture and better circulation.
- Reduces static strain on the back, neck, and shoulders.
- The Core+ backrest provides ergonomic support for the lower back and lumbar region throughout the workday.
- Easy adjustment of height and seat angle using the controls under the seat.
- High-quality materials, mechanisms, and wheels for long-lasting durability.
- I work long hours and need ergonomic support that lasts.
- Aims to reduce strain on the back, neck, and shoulders through a more active and balanced sitting posture.
- Looking for a premium chair that offers high quality, durability, and the ability to customize it to your needs.
Specifications
Facts
| Seat height | 46–86 cm |
| Seat depth and width | 41 x 44 cm |
| Height and width of the back | 18 x 34 cm |
| Accelerator pedal options | 3 |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 13 kg |
| Maximum load | 130 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 46–60 cm | 51–60 cm |
| 160–175 cm | 4C | 54–73 cm (Standard) | 59–73 cm |
| > 175 cm | 4A | 60–86 cm | 65–86 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations in surface materials (such as color fastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accident, e.g., tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!










