Statera Core+
Sitsen till Statera är designad som en blandning av en traditionell sits och en sadelsits. Detta gör stolen bekväm i en mängd olika arbetsställningar. Statera kan fås som en taburett (utan ryggstöd) eller med någon av de två ryggstöden Oval och Core+.
Konfigurera din Statera Core+
Färgprover
7 787,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
Statera har fyrspaksmekanism med lamellfjädrar. Reglaget sitter under sitsen för enkel justering av höjd och sittvinkel. Sitsvinkeln är justerbar 15.
Ergonomiska fördelar:
- Sits med effektiv tryckavlastning för lår och höfter.
- Sitsvinkel som öppnar bäckenet och främjar naturlig hållning och bättre cirkulation.
- Minskar statisk belastning i rygg, nacke och axlar.
- Core+-ryggstödet ger ergonomiskt stöd för svank och ländrygg hela arbetsdagen.
- Smidig justering av höjd och sittvinkel via reglage under sitsen.
- Högkvalitativa material, mekanik och hjul för lång hållbarhet.
- Arbetar långa dagar och behöver ergonomiskt stöd som håller över tid.
- Vill minska belastning i rygg, nacke och skuldror genom ett mer aktivt och balanserat sittande.
- Söker en premiumstol med hög kvalitet, lång livslängd och möjlighet till individuella anpassningar.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 46-86 cm |
| Sitsens djup och bredd | 33×39 cm |
| Ryggens höjd och bredd | 18×34 cm |
| Gaspelaralternativ | Ja, 3 olika höljder |
| Standardhjul |
65mm |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Diameter fotkryss med swing | 60cm |
| Justerbar sits |
Ja, 15˚ |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 13,5 kg |
| Max belastning | 120 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd | Sitthöjd med SWING |
| < 160 cm | 4FH | 46-60 cm | 51-60 cm |
| 160-175 cm | 4C | 54-73 cm (Standard) | 69-73 cm |
| > 175 cm | 4A | 60-86 cm | 65-85 cm |
Material
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!










