Statera Core+
The Statera seat is designed as a mix of a traditional seat and a saddle seat. This makes the chair comfortable in a variety of working positions. Statera is available as a stool (without backrest) or with one of the two backrests Oval and Core+.
Configure your Statera Core+
Color samples
918,00€
Convenient and secure payment
Description
The Statera features a four-lever mechanism with disc springs. The control lever is located under the seat for easy adjustment of height and seat angle. The seat angle is adjustable by 15 degrees.
Ergonomic benefits:
- Seat with effective pressure relief for the thighs and hips.
- A seat angle that opens the pelvis and promotes natural posture and better circulation.
- Reduces static strain on the back, neck, and shoulders.
- The Core+ backrest provides ergonomic support for the lower back and lumbar region throughout the workday.
- Easy adjustment of height and seat angle using the controls under the seat.
- High-quality materials, mechanisms, and wheels for long-lasting durability.
- I work long hours and need ergonomic support that lasts.
- Aims to reduce strain on the back, neck, and shoulders through a more active and balanced sitting posture.
- Looking for a premium chair that offers high quality, durability, and the ability to customize it to your needs.
Specifications
Facts
| Seat height | 46–86 cm |
| Seat depth and width | 33×39 cm |
| Height and width of the back | 18×34 cm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different covers |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 13.5 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 46–60 cm | 51–60 cm |
| 160–175 cm | 4C | 54–73 cm (Standard) | 69–73 cm |
| > 175 cm | 4A | 60–86 cm | 65–85 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations inherent in surface materials (such as colorfastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accidents, such as tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!











