Classic Advanced Oval
Classic Advanced Oval har en bred, mjuk sits med större uttag fram och tryckavlastande zoner för friare arbetsställning. Oval-ryggstödet ger stabilt ländstöd utan att vara lika omslutande som Core+ – vilket ger mer rörelse i sidled. Bra vid arbete på lägre höjd, lätt att förflytta med större hjul (65 mm) och snabb justering av höjd och sittvinkel.
Konfigurera din Classic Advanced Oval
Färgprover
8 415,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
Ergonomiska fördelar:
- Bred och mjuk sits som ger jämn tryckfördelning och hög komfort under längre arbetspass.
- Större uttag framtill och tryckavlastande zoner bidrar till minskat tryck och ökad rörelsefrihet.
- Oval-ryggstödet ger stabilt stöd för ländryggen med stor rörelsefrihet.
- Framåttippat bäcken främjar en öppen höftvinkel och en naturlig sittställning.
- Vill kombinera mjuk sittkomfort med extra tryckavlastning och större rörelsefrihet.
- Arbetar nära arbetsytan och behöver kunna förflytta dig smidigt.
- Söker stabilt ländstöd med stor rörelsefrihet.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 49-89cm |
| Sitsens djup och bredd | 35x47cm |
| Ryggens höjd och bredd | 19x33cm |
| Gaspelaralternativ | Ja, 3 olika höjder |
| Standardhjul | 65mm |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Diameter fotkryss med swing | 60cm |
| Justerbar sits |
Ja, 15˚ |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 10 kg |
| Max belastning | 120 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd | Sitthöjd med SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49-63 cm | 54-63 cm |
| 160-175 cm | 4C | 57-76 cm (Standard) | 62-76 cm |
| > 175 cm | 4A | 63-89 cm | 68-89 cm |
Material
av återvunnen polypropylen (PP) och polyeten (PE).
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!











