Classic Mini
Classic Mini har en bred, mjuk sits – bra vid arbete på lägre höjd. Det lilla ryggstödet ger lätt ländstöd och maximal rörelse i sidled. Höjd och sittvinkel justeras enkelt via reglagen under sitsen.
Konfigurera din Classic Mini
Färgprover
8 415,00 kr
Smidig och säker betalning
Beskrivning
Funktioner:
- Bred och mjuk sits för hög komfort under längre arbetspass.
- Mindre ryggstöd som ger ökad rörelsefrihet i sidled.
- Anpassad för arbete på lägre höjd och nära arbetsytan.
- Enkel justering av höjd och sittvinkel via reglage under sitsen.
- Vill kombinera mjuk sittkomfort med större rörelsefrihet.
- Arbetar lågt och nära arbetsytan.
- Behöver kunna finjustera höjd och sittvinkel smidigt under dagen.
Specifikationer
Fakta
| Sitthöjd | 49-89cm |
| Sitsens djup och bredd | 35x47cm |
| Ryggens höjd och bredd | 16×32 |
| Gaspelaralternativ | 3 |
| Alternativa hjul | Ja |
| Diameter fotkryss | 50cm |
| Justerbar sits |
Ja, 15˚ |
| Klädsel | Skandinaviskt läder, Konstläder och Tyg |
| Vikt | 11 kg |
| Max belastning | 130 kg |
| Garanti | 5 år |
Tillbehör
| Fotring | Lämplig vid höga arbetspositioner |
| Fotaktivator | Höjdjustering med foten |
| Armstöd Swing | Armstöd som kan användas även som rygg- och magstöd. Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Miniswing | Kan roteras 360˚ för maximal mångsidighet |
| Armstöd Relax |
Avlastar nacke och axlar, följer armens rörelser i det horisontala planet |
Sitthöjder
| Användarens längd | Gaspelare | Sitthöjd | Sitthöjd med SWING |
| < 160 cm | 4FH | 49-63 cm | 54-63 cm |
| 160-175 cm | 4C | 57-76 cm (Standard) | 62-76 cm |
| > 175 cm | 4A | 63-89 cm | 68-89 cm |
Material
Vårt konstläder är PVC- och ftalatfritt och är OEKO-TEX-certifierad enligt standard 100.
Endast skandinaviskt läder av högsta kvalitet används i sorterna anilin och semi-anilin. Tillverkaren är miljöcertifierad enligt standard SS-EN ISO 14001-1996.
Dokument
Garanti
Garanti
Support Designs högkvalitativa komponenter och
hantverksmässiga tillverkningsprocess gör att vi kan
erbjuda 5 års garanti för material och tillverkningsfel på
samtliga våra produkter.
Garantin täcker inte skador eller fel som orsakas av:
• Normalt slitage
• Underlåtenhet att montera, installera eller underhålla produkten enligt Support Designs instruktioner
och riktlinjer (detta inkluderar användning av
ämnen som kan skada klädseln)
• Blekning, missfärgning eller naturliga variationer
som förekommer i läder och tyg
• Variationer som förekommer i ytmaterial (till exempel färgbeständighet eller matchande korn, texturer
och färger över olika ytor)
• Oaktsamhet eller olycka, t.ex. revor eller skärsår
orsakade av användaren.
Här finns alla våra kontaktdetaljer, hör av dig!











