Prisma Core+
Prisma Core+ is a compact, minimalist stool with a comfortable round seat and small footrest that provides great freedom of movement. Perfect for short work sessions - here with Core+ backrest for stable lumbar support.
Configure your Prisma Core+
Color samples
728,00€
Convenient and secure payment
Description
Prisma Core+ is a compact and versatile stool designed for work environments where mobility, flexibility, and ergonomics are key. The round seat features a sleek, minimalist design and rests on a small base that takes up minimal space around the workstation. The height can be easily adjusted using a lever under the seat, allowing for quick adaptation to different tasks.
For those who need more support during longer work shifts, the Prisma Core+ can be equipped with the enveloping Core+ backrest, which provides stable support for the lower back and lumbar region and helps promote a more ergonomic sitting position.
Ergonomic benefits:
- Round seat in a compact, easy-to-place design.
- A small base that provides great freedom of movement around the work area.
- Easy height adjustment via a lever under the seat.
- Lightweight design that makes the chair easy to move between tasks.
- I need a compact and flexible stool near my workspace.
- Prioritizes quick movement and the ability to move freely between different work tasks.
- I would like to be able to add an ergonomic lumbar support if extra relief is needed.
Specifications
Facts
| Seat height | 46–86 cm |
| Seat diameter | 34 cm |
| Height and width of the back | 18 x 34 cm |
| Accelerator pedal options | Yes, 3 different heights |
| Standard wheels |
65 mm |
| Alternative wheels | Yes |
| Diameter of the base | 50 cm |
| Diameter of the base with swing | 60 cm |
| Adjustable seat |
Yes, 15˚ |
| Upholstery | Scandinavian leather, faux leather, and fabric |
| Weight | 9 kg |
| Maximum load | 120 kg |
| Guarantee | 5 years |
Accessories
| Foot ring | Suitable for high work positions |
| Foot Activator | Height adjustment with your foot |
| Miniswing Armrest | Can be rotated 360° for maximum versatility |
| Relax Armrest |
Relieves strain on the neck and shoulders, follows the arm's movements in the horizontal plane |
Seat heights
| User's height | Gas pump | Seat height | Seat height with SWING |
| < 160 cm | 4FH | 46–60 cm | 51–60 cm |
| 160–175 cm | 4C | 54–73 cm (Standard) | 59–73 cm |
| > 175 cm | 4A | 60–86 cm | 65–86 cm |
Materials
Our faux leather is PVC- and phthalate-free and is OEKO-TEX Standard 100 certified.
Only the highest-quality Scandinavian leather is used in the aniline and semi-aniline varieties. The manufacturer is environmentally certified in accordance with the SS-EN ISO 14001-1996 standard.
Documents
Guarantee
Warranty
Support Design’s high-quality components and
artisanal manufacturing process allow us to
offer a 5-year warranty against material and manufacturing defects on
all of our products.
The warranty does not cover damage or defects caused by:
• Normal wear and tear
• Failure to assemble, install, or maintain the product in accordance with Support Design’s instructions
and guidelines (this includes the use of
substances that may damage the upholstery)
• Fading, discoloration, or natural variations
found in leather and fabric
• Variations inherent in surface materials (such as colorfastness or matching grain, textures
and colors across different surfaces)
• Negligence or accidents, such as tears or cuts
caused by the user.
Here you'll find all our contact details— get in touch!










